Studio Accomplishments

Osceola All-County Bands 2017

  • Logan Burtis,       High School Band
  • Zakary Curtis,      High School Band
  • Ricardo Salgado, High School Honor Band
  • Sofia Rodriguez,  Middle School Band 1st Chair
  • Serene Song,       Middle School Band
  • Maya Selim,         Middle School Band

Orange All-County Bands 2017

  • Brandon Connors, 11/12  High School Band
  • Caroline Dunham,  11/12 High School Band
  • Nihar Gupte,          11/12 High School Band
  • Alissa Sweden,      11/12 High School Band
  • Alexa Huxhold,       7/8 Middle School Band

Florida Flute Association Convention 2017

Senior Honors Flute Choir:  

  • Adam Cole
  • Alice Yu Fu
  • Loren Hutchinson

Florida Symphony Youth Orchestra 2016-2017

  • Philharmonia Orchestra: Alissa Sweeden
  • Prelude Orchestra: Sofia Rodriguez

Metropolitan Area Youth Orchestra 2016-2017

  • Symphony Orchestra: Alice Yu Fu

Orange All-County Bands 2016

  • Caroline Dunham,  1st Chair Grade 11/12 Band
  • Nihar Gupte,           Grade 11/12 Band
  • Felicia Miller,           Grade 11/12 Band
  • Adam Cole,             Grade 9/10 Band
  • Brandon Connors,   piccolo, Grade 9/10 Band
  • Jordan Castelino,    Grade 7/8 Band
  • Leila Chair,              Grade 7/8 Band
  • Jacqueline Kao,       Grade 7/8 Band

Osceola All-County Bands 2016

  • Ricardo Salgado,     Middle School Band
  • Zakary Curtis,          Middle School Band
  • Sofia Rodriguez,      Middle School Band
  • Delaney Phelps,      Middle School Band

Florida Flute Association Convention 2016

  • Alice Yu Fu

Florida Federation of Music Clubs 2016

  • Jacqueline Kao, Winner, Flute Solo Elementary 2

Florida Symphony Youth Orchestra 2015-2016

  • Prelude Orchestra: Brandon Connor

Metropolitan Area Youth Orchestra 2015-2016

  • Repertory Orchestra, Alice Yu Fu

Florida Federation of Music Clubs 2015

  • Jacqueline Kao, Winner, Flute Solo Elementary 1

Florida All State 2015

  • Kelsey Becker, All-State High School Honors Band

Osceola All-County Bands 2015

  • Kelsey Becker,  1st Chair, High School Band
  • Delaney Phelps, 2nd Chair, High School Band
  • Nerieliz Ramos, 2nd Chair, High School Band
  • Ricardo Salgado, Middel School Band
  • Ruben Carrerro, Middel School Band

Orange All-County Bands 2015

  • Nihar Gupte,               High School Band
  • Meghana Venkatesh,  High School Band
  • Brandon Connors,      High School Band
  • Jacqueline Kao,          High School Band

Seminole All-County Bands 2015

  • Maria Pena, High School Band

Florida Flute Association Convention 2015

    Senior Honors Flute Choir:  

  • Alice Yu Fu

    Junior Honors Flute Choir:

  • Liana Harak
  • Jacqueline Kao

Florida Symphony Youth Orchestra 2014-2015

  • Philharmonia Orchestra, Maria Pena
  • Prelude Orchestra, Delaney Phelps, Principal

Metropolitan Area Youth Repertory Orchestra 2014-2015

  • Orchestra, Alice Yu Fu

2014 and earlier:

Florida All State 2014

  • Mackenzie Miller, 2nd Chair, All-State High School Symphonic Band
  • Delaney Phelps, 3rd Chair, All-State Middle School Honors Band

Florida Symphony Youth Repertory Orchestra 2013-2014

  • Symphonic Orchestra: Mackenzie Miller, Co-Principal

Metropolitan Area Youth Orchestra 2013-2014

  • Repertory Orchestra, Alice Yu Fu, Principal
  • Repertory Orchestra, Paola Talavera

Osceola All-County Bands 2014

  • Breanna DePrimo, 1st Chair, High School Band
  • Nerieliz Ramos, High School Band
  • Paola Talavera, High School Band
  • Kelsey Becker,  High School Band
  • Aolani Santos, High School Band
  • Delaney Phelps, 1st Chair, Middle High School Band
  • Djuna Kotun, 2nd Chair, Middle School Band
  • Annalis Lugo,  Middle School Honors Band

Orange All-County Bands

  • Monica Berti, High School Band

Florida Flute Association Convention 2014

  • 11th & 12th Grade Masterclass - Mackenzie Miller
  • Junior Honors Flute Choir, Alice Yu Fu & Paola Talavera

Florida Federation of Music Clubs 2013

  • Jacqueline Kao, Winner, Flute Solo Primary 1

Florida Symphony Youth Orchestra 2012-2013

  • Symphonic Orchestra: Mackenzie Miller, First Chair

Oscela All-County Bands 2013

  • Cara Reynolds, 1st Chair, High School Band
  • Kelsey Becker,  2nd Chair, High School Band
  • Breanna DePrimo, 3rd Chair High School Band
  • Kiara Martinez, 5th Chair, High School Band
  • Nerieliz Ramos, 7th Chair, High School Band
  • Paola Talavera, 1st Chair, Middle School Band
  • Delaney Phelps, 2nd Chair, Middle School Band
  • Aolani Santos, 5th Chair, Middle School Band

Orange All-County Bands 2013

  • Kristyn Dengel, 3rd Chair, Middle School Band
  • Alice Fu, 7th Chair, Middle School Band

Seminole All-County Bands 2013

  • MacKenzie Miller, 2nd Chair, High School Band

Florida Flute Association Convention 2013

  • Alice Fu, Paola Talavera    Junior Honors Flute Choir                   

Concerto Competition Winner of the Florida Symphony Youth Orchestra

Concerto Competition Winner of the Florida Symphony Youth Orchestra Jake Chabot appeared as a soloist on the May 6th, 2012 concert performing the Nielsen Concerto.

John Philip Sousa 2012 Award Winners

  •  Jake Chabot, Dr. Phillips High School
  • Jacob Virkler, Osceola County School for the Arts

Osceola County Arts Alive 2012 Scholarship Winner 

  • Jacob Virkler

The Winter Park Musicale 2012 Scholarship Award Winner

  • Jake Chabot

Florida Flute Association Convention 2012

  • 11/12 Grade Masterclass Competition - Jacob Virkler
  •  9/10  Grade Masterclass Competition - Tommy Swanson
  • Senior Honors Flute Choir  - Molly Anderson, Jacob Virkler, Sara Werteanen

Florida All State 2012

  • Jake Chabot, All-State High School Symphonic Orchestra, 1st Chair
  • Jacqueline Vilca, All-State High School Symphonic Orchestra

Florida Symphony Youth Orchestra 2011 - 2012

  • Symphonic Orchestra: Jake Chabot, First Chair
  • Symphonic Orchestra: Jasmine Vilca, Piccolo
  • Symphonic Orchestra: Jacqueline Vilca, Flute
  • Philharmonia Orchestra: Jacob Virkler, First Chair

Orange All-County Bands 2012

  • Jake Chabot, 1st Chair, Symphonic Band (Grade 11/12)
  • Jasmin Vilca,  Symphonic Band (Grade 11/12)
  • Jacqueline Vilca,  Symphonic Band (Grade 11/12)
  • Tommy Swanson, 1st Chair, Concert Band (Grade 9/10)

Osceola All-County Bands 2012

  • Jacob Virkler, 1st Chair, High School Band
  • Breanna DePrimo, 1st Chair High School Band
  • Cara Reynolds, 2nd Chair, High School Band
  • Eugenia Akins, 3rd Chair, High School Band
  • Kelsey Becker,  5th Chair, High School Band
  • Kiara Martinez, 1st Chair, Middle School Band
  • Nerieliz Ramos, 2nd Chair, Middle School Band

Florida Flute Association Convention

    2011
  • High School Young Artist Competition: Jake Chabot, 1st Place Winner
  • 11/12 Grade Masterclass Competition: Jacqueline Vilca and Jasmine Vilca
  • Senior Honors Flute Choir: Jacob Virkler and Sara Werteanen
  • 2010
  • Senior Honors Choir: Jacqueline Vilca, Jasmine Vilca and Jacob Virkler

2009

  • Senior Honors Choir: Jake Chabot and Catherine Pedulla

Florida All State

    2011
  • Jacqueline Vilca: All-State High School Symphonic Band, 1st Chair
  • Jake Chabot: All-State High School Symphonic Band, Piccolo
  • Jacob Virkler: All-State High School Symphonic Band, Principal Second
  • Kelsey Becker: All-State Middle School Band
  • 2010
  • Jake Chabot: All-State Concert Orchestra, 1st chair 
  • Kiera Gonzalez: All-State Middle School Band2
  • Catherine Pedulla: All-State Concert Band
    2009
  • Samantha Morrill: All- State Symphony Orchestra
  • Jake Chabot: All-State Concert Orchestra
  • Catherine Pedulla: All-State Concert Band
    2008
  • Jake Chabot: 1st Chair, Florida All-State Middle School Band
  • Jacob Virkler: 3rd Chair, Florida All-State Middle School Band
  • Antonio Herbert-Rowland: Piccolo, Florida All-State High School Band
    2007
  • Keri Hans: All-State Symphonic Band
  • Antonio Herbert-Rowland: All-State Concert Band
  • Adriana Iglesias: All-State Concert Band
  • Samantha Morrill: All-State Concert Band
  • Jake Chabot: All State Middle School Band

Florida Symphony Youth Orchestra

    2010-2011
  • Symphonic Orchestra: Jake Chabot, First Chair
  • Philharmonia Orchestra: Jacob Virkler, First Chair
  • Philharmonic Orchestra: Jasmine Vilca, Piccolo
  • Philharmonia Orchestra: Jacqueline Vilca, Flute
  • Prelude Orchestra: Kelsey Becker
    2009-2010
  • Symphonic Orchestra: Jake Chabot, Asst Principal
  • Prelude Orchestra: Jacob Virkler, Principal
    2008-2009
  • Symphonic Orchestra: Samantha Morrill, First Chair
  • Philharmonia Orchestra: Jake Chabot, First Chair
  • Prelude Orchestra: Caitlin Murphy, Jacob Virkler
  • Flute Choir: Jake Chabot, Priya Mahalanobis, Catherine Pedulla, Allegra Sincic, Mackenzie Swapp, Jacqueline Vilca and Jasmin Vilca

Tri-County Honors Band (Lake, Marion & Sumter Counties)

    2010
  • Sara Wertanen, 2nd Chair

Orange All-County Bands

    2011
  • Jake Chabot, 1st Chair, Symphonic Band (Grade 11/12)
  • Jasmin Vilca, 2nd Chair Symphonic Band (Grade 11/12)
  • Jacqueline Vilca, 4th Chair Symphonic Band (Grade 11/12)
  • Priya Mahalanobis, Symphonic Band (Grade 11/12)
  • Caitlin Murphy, Concert Band (Grade 9/10)
    2010
  • Priya Mahalanobis, Symphonic Band (Grade 11/12)
  • Jake Chabot, 1st Chair, Concert Band (Grade 9/10)
  • Jacqueline Vilca, Concert Band (Grade 9/10)
  • Jasmin Vilca, Concert Band (Grade 9/10)
  • Caitlin Murphy, Concert Band (Grade 9/10)
  • Jessica Tami, Middle School Band
    2009
  • Samantha Morrill, 2nd Chair Symphonic Band (Grade 11/12)
  • Jake Chabot, 1st Chair, Concert Band (Grade 9/10)
  • Jasmin Vilca, 2nd Chair, Concert Band (Grade 9/10)
  • MacKenzie Swamp, 3rd Chair, Concert Band (Grade 9/10)
  • Priya Mahalanobis, 4th Chair, Concert Band (Grade 9/10)
  • Jacqueline Vilca, 5th Chair, Concert Band (Grade 9/10)
  • Allegra Sincic, 4th Chair, Middle School Band
  • Charlie Catapano, 5th Chair, Middle School Band
  • Caitlin Murphy, 6th Chair, Middle School Band

Osceola All-County Bands

    2011
  • Catherine Pedulla, 1st Chair, High School Band
  • Jacob Virkler, 2nd Chair, High School Band
  • Giovanna Stevens, 3rd Chair, High School Band
  • Cara Reynolds, 4th Chair, High School Band
  • Kiera Gonzalez, High School Band
  • Kelsey Becker, 3rd Chair, Middle School Band
  • Nerieliz Ramos, 4th Chair, Middle School Band
    2010
  • Catherine Pedulla, 1st chair High School Band
  • Jacob Virkler, 1st chair High School Band
  • Giovanna Stevens, High School Band
  • Riane Torres, High School Band
  • Cara Reynolds, High School Band
  • Kelsey Becker, Middle School Band
  • Kiera Gonzalez, Middle School Band
  • Karla Cisnerous, Middle School Band

2009

  • Adriana Iglasias, Catherine Pedulla, Jacob Virkler, Giovanna Steven


Website by Bear Creative, Inc.